אחד מהדברים המבלבלים ביותר במשחק לשחקנים חדשים הם היסודות. שחקנים עשויים לאבד את עצמם בתוך מכלול האפשרויות העצום והאינטראקציות ביניהם. בכדי להקל מעט החלטתי לבנות מדריך זה הכולל סקירה פרטנית לגבי מקורם וטיבם של היסודות. המדריך אינו עוסק במתכוני יצירה או באופן השימוש במוצרים המתקבלים מהיסודות.

ראשית כל מהם היסודות ? למרות שלא קיימת הגדרה רישמית בעולם המשחק אני נוהג לחשוב על יסודות במיינקראפט כעל החומרים הבסיסיים. כאלה שאינם ניתנים לחלוקה נוספת – הגדרה הדומה להגדרה האמיתית של יסוד.

היסודות במשחק מתחלקים למתחדשים ולכאלה שאינם מתחדשים. נתחיל מהיסודות שאינם מתחדשים.

1. מינרלוגיה

אדמה היא יסוד אשר אינו מתחדש, היא איננה נוצרת שוב מחדש לאחר כרייתה. למרות אי התחדשותה , אדמה לא חסר בעולם המשחק והיא נפוצה מאוד. האדמה נוצרת "יש מאין" כאשר אתם מעמיקים לעומק המפה וחוקרים שטחים חדשים. בדומה לאדמה כך גם שאר היסודות נוצרים עם התקדמותכם לשטחים חדשים.

אבן היא יסוד שכאשר נכרה נהפך ל –Cobblestone (בעברית: אבנים קטנות – חלוקי אבן). את חלוקי האבן ניתן להפוך בחזרה לאבן באמצעות שריפתם בתנור. חלוקי אבן ניתנים גם ליצירה ולכן ניתן לומר שהם (בניגוד לכתוב באתר הרישמי) יסוד מתחדש. יצור חלוקי אבן מתאפשר כאשר מזרמים מים לתוך הלבה בדוגמא הבאה תוכלו לראות כיצד ניתן לבנות יוצר Cobblestone בקלות יחסית.

עקב החוזק היחסי ומראה ה-Cobblestone מדובר במרכיב חשוב ובסיסי הן לבנייה והן לייצור מכשירים שונים. סוג אחר של Cobblestone אשר אינו מתחדש הוא ה- Moss Stone . אבן ירקרקה זו ניתנת לכרייה אך ורק בתוך הצינוק. לאבן זו אין שימוש אחר מלבד האסתטי נכון לגירסה הנוכחית של המשחק.

סוג מינראל נוסף הניתן להפקה / כרייה (ועל כן מדובר ביסוד מתחדש בעצם) הוא ה- Obsidian (אבן אפלה) אבן בלתי ניתנת להשמדה אשר ניתנת לכרייה באמצעות מכתש יהלום בלבד ומאפשרת את בנייתו של הצוהר ל"עולם האחר". בנוסף לכרייתו ניתן ליצור יסוד באופן מלאכותי באמצעות שפיכת מים ישירות מעל הלבה (ולא לתוכם – מה שיוצר "חלוקי אבן" בלבד). אם אין לכם את הרצון או את הזמן לחפש אחרי Obsidian הנוצר באופן טבעי ניתן לבנות יוצר אובסידיאון במגוון טכניקות שונות.

יסוד בלתי מתחדש נוסף הוא החול אשר בדומה לחצץ אינו עומד באוויר. הסיבה שניתן לבנות עם מרבית היסודות היא שהם מתנגדים לכוח הכובד ונשארים עומדים באוויר גם כאשר כל תמיכה מוסרת מהם. חצץ וחול לעומתם מושפעים מכוח הכובד. חול יכול לשמש כחומר מוצא לזכוכית כאשר הוא נאפה בתנור אך גם בתור חומר מוצא לאבן חול. חצץ הוא חומר גלם לאבן צור אשר משומשת במגוון מתכונים. ניתן לבנות אפילו יוצר צור בכדי לזרז את הפקתו הטבעית.

חימר הוא יסוד בלתי מתחדש אשר ניתן למצוא אותו בעיקר לאורך החופים ומתחת למים (בנוסף הוא קיים גם ב"עולם האחר") את החימר ניתן לשמור בבלוקים ולהשתמש בו כחומר בנייה. בנוסף ניתן ליצור ממנו לבנים ומהם לבנות את קיר הלבנים.

במעמקי האדמה ניתן למצוא יסודות בלתי מתחדשים נוספים הניתנים לכרייה כגון יהלומים ולפיז לזוליי אשר מאפשר את ההפקה של הצבען הכחול במשחק. יסוד בלתי מתחדש נוסף הוא הפחם אשר חיוני לצורך יצירת לפידים וכמקור דלק לתנורים. יסוד חשוב נוסף הוא ה- Redstone אשר חיוני לצורך בניית מגוון מעגלים חשמליים ומכונות.  בתוך מעמקי האדמה כמו גם בעולם האחר ניתן למצוא גם את המגמה (לבה).

העולם האחר – NEATHER

כאמור ניתן להגיע לשם רק כאשר בונים את ה"צוהר" באמצעות האובסידיאון. העולם הזה שונה מהעולם הראשי , הוא מתקיים מתחת לעולם הראשי ואין בו מים. למעשה אם תקחו מים ותנסו לשפוך אותם בעולם תגלו כי הם מתאדים ונעלמים. העולם הזה מכיל שורה של אויבים יחודיים לו ומשמש כמקור לכמה יסודות בלתי מתחדשים בעלי תכונות מעניינות ביותר:

 • האבן הזוהרת היא יסוד שימושי במיוחד משום שהיא פולטת יותר אור מלפידים ואינה נכבת מתחת למים , בנוסף ניתן להשתמש בה בצורה יצירתית וליצור פנסי רחוב מציאותיים למדי.
 • יסוד נוסף הוא ה- Netherrack הנמצא בכל רחבי העולם האחר היחוד שלו הוא בקלות הכרייה שלו ובעובדה כי אם הוא ניצת ע"י מצית הוא בוער באופן תמידי.
 • היסוד האחרון אשר יחודי הוא "חול הנשמות". היסוד מאט כל יצור אשר עובר עליו ולכן יעיל בבניית מלכודות ומחסומים שונים. באמצעות המוד הזה  ניתן להשתמש בחול הנשמות בכדי להפיח חיים בחימר וליצור חיילי חימר קטנים ואלימים.

2. מטלורגיה

במהלך המשחק תמצאו מספר יסודות שימושיים במיוחד אשר ישמשו כיסודות חיוניים ליצירת חפצים שונים. יסודות אלה הן המתכות. המתכות מופקות באמצעות שריפת המחצבים בתנור. פעולה המתאפשרת ע"י חימום התנור עם פחמים והתכת המתכות ליצירת מטילים.

המתכת השימושית ביותר היא הברזל. ברזל משמש לייצור של אין ספור אביזרים שונים : פסי רכבת , קרוניות רכבת , כלי עבודה , מצפן , כלי נשק , שיריון ועוד. הזהב מופק בצורה דומה לברזל ומשמש גם הוא למגוון של מוצרים:  שעון . מסילות רכבת חשמליות וגם לנוי .

יסודות מתחדשים

בניגוד לפעולתם במציאות המים במשחק מתחדשים. למרות זאת ישנה חוקיות מסויימת ליצירתם. ניתן ליישם חוקיות זו בכדי ליצור בלוקים חדשים של מים "יש מאין". באופן כללי חשוב להבין את דינמיקת הנוזלים בעולם של מיינקראפט שכן הבנה זו תעזור לכם לבנות מנגנונים מתוחכמים לניצול הנוזלים (מים,לבה) בעולם המשחקים. מדריך שימושי למים ניתן למצוא כאן.

המים קופאים באזורים מסויימים ויוצרים קרח אשר אינו משמש למטרות בנייה. ביגוד לקרח – השלג לעומתו אשר נופל מהשמים באזורים הקרים בדומה לגשם נערם על האדמה ויכול להיאסף באמצעות עט החפירה. השלג יכול להיות משומש כחומר בנייה.

מאחר שמרבית היסודות הבלתי מתחדשים משתייכים לקבוצת הדוממים (מלבד מים) ניתן לקבוע שהיסודות המתחדשים משתייכים ל 2 הקבוצות הנותרות: צומח וחיי.

1. צומח

כאשר נכנסתם למשחק בטח שמתם לב כי עולם המשחק מלבב. האדמה כאשר נחשפת לשמש מפתחת דשא. האדמה הצנועה משמשת כמקור למגוון של צמחים שונים. עצים גדלים רק על גבי האדמה (אין הידרופוניקה :() העץ הוא יסוד מתחדש נחוץ ובסיסי ביותר. הוא מאפשר יצירה של המון מוצרים כמו גם חומרים מורכבים יותר לבנייה כגון קרשים ומקלות. קיימים מספר סוגי עצים אלה משתנים לפי סביבת הגידול שלהם – השימוש בהם הוא בעיקר אסטטי שכן כל הפקה של קרשים או מקלות מהם יזכה את השחקן באותו סוג משאב בדיוק ללא תלות בזן העץ.

העץ מתחדש באמצעות כריתתו. לאחר כריתת העץ העלווה מתחילה להרקב וממנה צצים ניצנים לעצים (שימו לב כי ניצנים שונים מתפתחים גם לעצים שונים) נותר רק לשתול את הניצן באדמה לספק לו אור שמש והוא יתפתח לעץ.

עם כניסתם של המספריים למשחק ניתן כעת לגזור את העלווה ולשמור עלייה לשימוש עתידי (נוי,פיגומים זמניים לבנייה ופיסול עצים)

בשיטוט בעולם תשימו לב כי אזורים מסויימים ניחנו בעשב גבוה. עשב זה מכיל פרחים שונים אשר משמשים להפקת פיגמנטים, כרגע ישנם רק 2 סוגים :צהוב ואדום. העשב הגבוה משמש גם לצורך הפקת זרעים. אם תשתלו את הזרעים באדמה חרושה הם יתפתחו לחיטה אשר תשמש אתכם להפקת קמח ואפיית לחם. קיימים מספר אבי טיפוס לבניית חוות ממוכנות לחיטה.

ניתן להגדיל את הסיכויים למציאת זרעים / פרחים ע"י דישון דשא רגיל לצורך יצירת דשא גבוה. פעולה זו מתאפשרת באמצעות השימוש בעצמות. העצמות מתקבלות ע"י חיסול שלדים. לאחר טחינת העצם מתקבל ה- Bone Meal המשמש גם כפיגמנט וגם כדשן לדשא ועצים – שימושי ביותר.

בנוסף לחיטה ניתן לגדל במשחק גם קני סוכר / פאפירוס. המשמשים לצורך יצירת סוכר ונייר (סימולטנית עד כמה מוזר שזה נשמע) חווה ממוכנת לגידול קנים ניתן למצוא כאן. במדבריות שבמשחק גדלים קקטוסים. המשמשים לצורך הפקת פיגמנט ירוק כמו גם לבניית גדרות /מבנים קוצניים אופן הגידול שלהם שונה מעט ומתבסס על חול ומרווחים מתאימים , חווה ממוכנת להפקת קקטוסים ניתן למצוא כאן.

אחרונה חביבה בעולם הצמחים היא הפטרייה (אשר אינה יצור חיי ואינה צומח) הפטריות גדלות מתחת לעצים , במכרות/מערות וב"עולם האחר". ניתן לגדל בחוות בדומה למשאבים מתחדשים אחרים. הפיטריות גדלות על גבי כל מצע ואינן דורשות מים זורמים או אור שמש. התועלת בפטריות מצוייה בכך שניתן לבשל מהן מרק פטריות מזין ובריא 🙂 .

2. חי

המשאבים המתקבלים מהחי לרוב מושגים בדרכים אלימות. חזירים נטבחים וע"י כך מקבלים את הבשר (לא כשר). השגת מזון מהחי אינה מומלצת לצמחונים. מעבר לבשר המושג מהחזירים קיים  מקור  אחר לחלבונים – דייג המתאפשר באמצעות בניית חכה. דגים כמו גם צלעות חזיר ניתנים לצלייה בתנור וע"י צלייתם ערכם התזונתי עולה כמו גם הטעם. יצור אחר החיי במים הוא הדיונון אשר משאיר במותו את שק הדיו שלו מה שמאפשר לכם לצבוע צמר בשחור.

תרנגולות לא מניבות בשר (עדיין) אלה בעיקר נוצות המשמשות ליצירת חצים. מדי פעם תרנגולת תטיל ביצה. אם תקחו את הביצה ותטילו אותה יש סיכוי מסויים כי מהביצה תצא תרנגולת.

פרות מניבות עור בחיסולן , אולם יש לזכור כי העור מיותר במשחק (שריון מתכת או יהלום יעיל בהרבה) ולכן רצוי לשמור את הפרות למטרת חליבה המתאפשרת באמצעות דלי – בעתיד מובטח כי בנוסף לשימוש הקיים לחלב (עוגה) ניתן יהיה ליצור גם גבינה.

חיית המשק האחרונה היא הכבשה הצנועה. היא מעניקה לנו צמר במידה ובוחרים לגזום אותו ממנה באמצעות המספריים. ניתן לצבוע את הצמר באמצעות הפיגמנטים השונים וע"י כך ליצור בלוקים צבעוניים למטרות בנייה וקישוט.

בדומה לצמחים גם את היצורים החיים ניתן ל"קצור" באופן אוטומטי , המעשה מעט ברוטלי אך מעניק שפע של משאבים במהירות יחסית – דוגמא למקצרה שכזו תוכלו למצוא כאן.

האויבים

בניגוד לחיות אליהם יש סנטימנטים מסויימים את האויבים אין שום בעייה להשמיד. השלדים יעניקו לכם חצים ועצמות . העכבישים קורי עכביש – משאב חשוב וחיוני למגוון של מוצרים. הזומבים ישאירו אחריהם רק נוצות (גם אני לא מבין מדוע). הקריפרים יעניקו לכם משאב חשוב ונדיר ביותר – אבק שריפה באמצעותו תוכלו ליצור TNT ולפוצץ דברים – זה תמיד כיף.

בעולם האחר תוכלו למצוא את הגסטים אשר אינם ניתנים להשמדה ואינם שימושיים לכלום. כמו כן תוכלו למצוא שם את איש החזיר אשר משאיר אחריו נתחי חזיר צלויים !.

האויבים שלכם יווצרו רק בתנאי תאורה מסויימים מאוד ( 7 ומתחת) ניתן לנצל נתון זה לצורך בניית חווה אוטומטית לקצירת אויבים 🙂 תוכלו למצוא דוגמא מפלצתית לכך כאן.

האויב האחרון והנדיר ביותר הוא ה"רפש" הוא נדיר ביותר משום שנוצר רק באזורים מסויימים מאוד במפה ובעומק רב. ניתן להשתמש בתוכנה קטנה אשר קוראת את האזורים בהם הוא נוצר מקובץ המפה בכדי שתוכלו לאתר  את האזור ולגדל בו את הרפש לשימושכם האישי. הסבר לשימוש בתוכנה תוכלו למצוא כאן.  הרפש משאיר אחריו …רפש אשר משמש בעיקר ליצירת בוכנות דביקות.

מודעות פרסומת

אודות החתול של שרדינגר

החתול של שרדינגר פעיל תחת שמות רבים בעולם הבלוגיה הישראלי עוד משנת 2000. היה בעלים של בלוג מצליח בישראבלוג שאחריו החליט לשנות פלטפורמה ולהתרחב לוורדפרס. כעת מנהל שורה של בלוגים מצליחים בתחומי תרבות הגיקים , היסטוריה , פילוסופיה , קולנוע , משחקי מחשב ועוד אוהב את החורף ולכתוב על עצמו בגוף שלישי

»

 1. Jek הגיב:

  זה מושקע ואני אוהב את זה

 2. roy הגיב:

  אחלה! אבל איך בונים שער לעולם הבא?

  • החתול של שרדינגר הגיב:

   משתמשים באבני האובסידיאון , בונים מסגרת של 4 על8 ומציתים אותה עם מצת

  • החתול של שרדינגר הגיב:

   איזה עולם ? קיימים למעשה כבר 2 (ויש דיבורים על עוד). לNether צריך להשיג אובסידיאון לבנות ממנו שער (מסגרת אובסידיאון בגובה 5 ורוחב 4 לפחות ) לאחר מכן להצית את השער מבפנים עם מצית. יש גם את העולם השני ה ENDER יש שם דרקון שצריך להביס ואז באופן רישמי המשחק נגמר.

 3. אנונימי הגיב:

  כדי שתכין טבלה של היסודות(כמו שיש טבלת יסודות במציאות) ותכתוב מתחת לכל שם של יסוד אם הוא מתחדש או לא ואם אפשר שם גם תמונה בין השם למתחלק/לא מתחלק בבקשה

 4. lee הגיב:

  לידיעתך אובסידיאן זוהי זכוכית געשית ולא "אבן אפלה"

  • החתול של שרדינגר הגיב:

   צודק יחד עם זאת במשחק מדובר באבן לכל דבר (עמידה בצורה יוצאת מהכלל)

 5. ניב כהן הגיב:

  מישהו יודע איך ליצור לבני אבן?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s